Do Asie bez očkování


Do Asie bez očkování

Tomuto tématu se věnuji proto, že spousta lidí na internetu hledá informace o tom, zda je možné jet do Asie bez očkování a již jsem i pár dotazů dostala. 

Na začátku tedy podotýkám, že jsem celou Barmu, tedy jednu z nejchudších a nejšpinavějších zemí světa, zvládla (zvládli) bez jakéhokoliv očkování (tedy ani proti tyfu, žloutence, ...) a antimalarik. Viktor měl jen proti žloutence, ale to jen proto, že již má celoživotní ochranu. 

Očkování do Asie
Tedy k tomu, zda jet do Asie bez očkování.  Odpověď na tuto otázku je na každém jedinci a není možné, aby někdo našel na netu jednoznačnou odpověď nebo dokonce záruku, zda se mu bez očkování nic nestane. Ať si prostě rizika každý vyhodnotí sám... 

Za mě očkování ne a jsem si vědoma všech rizik. Mně se kdysi po očkování na tyfus totálně zhroutila imunita (od první minuty po očkování) a tak ho už do sebe nechci ani omylem. Nemluvě o tom, že očkování proti břišnímu tyfu poskytuje pouze cca 80 % ochranu. Takže strčte si do sebe rtuť a jiné hnusy, když to nemá ani 100 % účinnost. Navíc už vidím, jak se naočkuji na 3 nemoci a dostanu čtvrtou, takže za mě očkování NE. Jediné "cestovatelské" očkování, které uznávám, je proti žloutence, a to jen proto, že poskytuje celoživotní ochranu a hodí se prostě kdekoliv, tedy i v ČR (v Brně zvlášť)

Do Asie bez očkování proti žloutence

Víte, jaká je pravděpodobnost, že dostanete na dovolené žloutenku? Prošla jsem mnoho článků a statistik a to riziko je tak malé, že je zde další argument, proč se neočkovat. I když... Prostě riziko nákazy béčkem je minimální, áčko je zas téměř bezrizikové: chvilková dieta, žádná námaha, a to je celý.... Jasně, mohou se vyskytnout komplikace, ale to i u chřipky. Pokud se nenaočkujete proti žloutence, musíte být ale hodně opatrní. Například hrozí riziko nákazy béčkem, kromě jiného, při pedikúře nebo manikúře, což si mnoho lidí ani neuvědomí. Očkování proti žloutence je asi jediné očkování, se kterým ale nemám žádný problém, přestože ho sama nemám. 

Prostě prevence

Když o sebe dobře pečujete, je riziko nákazy žloutenkou A minimální. Vzteklina je taky mimo, už jen proto, že když vás pokouše zvíře, stejně musíte na injekce, i když očkovaní jste. Takže očkování ANO u lidí, co v Asii žijí dlouhodobě, ale u turistů bych to zas tak nedramatizovala. Ale jak říkám, záleží na každém. Pokud plánujete pít vodu bůhví odkud a olizovat kde co, tak do sebe raději napíchejte, co se dá :)  Člověk by měl v zahraničí dodržovat určité zásady, a pak se opravdu nemusí bát. Tedy pít balenou vodu, před jídlem si mýt ruce, mýt si ruce po každém záchodě, po cestě v dopravních prostředcích (respektive používat desinfekci na ruce), nesahat na žádná volně pobíhající zvířata apod. 

Nemám to jen ze své hlavy

A nejsem v tom sama, znám hodně lidí, co jezdí do Asie, včetně Indie, bez očkování. A to dokonce na dlouhé služební cesty. Jelikož jsem člověk opatrný, co než něco udělá, vše si důkladně zanalyzuje, probrala jsem to i se svojí doktorkou, která mi sama očkování nedoporučila. 

Pravděpodobnost a trocha statistiky

Břišní tyfus, po žloutence nejčastější očkování
- V prvé řadě je nutné říct, že očkování proti břišnímu tyfu neposkytuje 100 % ochranu!!!!! Značná prevence je tedy na místě, ať máte nebo nemáte očkování.
Nejvíce případů nakažených se vyskytuje v Jižní Americe, jedná se o 14 - 19 případů na 100 000 cestovatelů. Výrazně nižší je onemocnění touto nemocí v Asii. Zde je pravděpodobnost nákazy 5 - 8 případů na 100 000 cestovatelů. Výrazný problém s tyfem je v Indii  a Pákistánu, kde je pravděpodobnost větší než 100 případů na 100 000 cestovatelů. 

Mimochodem pro porovnání, v roce 2012 bylo v ČR 573 případů klíšťové encefalitidy. Tedy 573 případů na "10 000 000" obyvatel, tedy 5,7 případů na 100 000 obyvatel, což je shodou okolností pravděpodobnost nákazy tyfem v Asii.  A to se radši nevyjadřuji k borelióze, kterou se ročně nakazí kolem 5000 Čechů. Očkování proti borelióze samozřejmě neexistuje,ale proti encefalitidě ano, a přiznejme si to, kdo ho má...

Chci říct, že je kolem nás spousta nemocí a nelze se naočkovat na vše. Ignorujeme očkování v ČR, protože si připadáme v bezpečí, ale když jedeme na dovolenou, hysterčíme. Mohu se stejnou pravděpodobností dostat v ČR klíšťovou encefalitidu, jako v Asii břišní tyfus. 


Prostě očkovací centra

Nemyslím si, že by doktoři v očkovacích centrech měli fungovat jen na píchání injekcí. Před x lety jsem byla v jednom očkovacím centru v Praze, řekla jsem, že jedu na Brunej a doktor mi hned psal rozpis všemožného očkování, včetně očkování proti vzteklině. Vůbec ho nezajímalo, proč tam jedu, co tam budu dělat, kde se budu pohybovat a kde budu spát. Měla jsem strávit dovolenou pouze v pětihvězdičkovém hotelu, což ho vůbec nezajímalo a byl by do mě napíchal, co by se dalo, jen aby měl kšeft. Vůbec mu nešlo o pacienta. Tak jsem se sebrala a odešla a nechala si píchnout očkování na břišní tyfus jinde, kde mi kupodivu doporučili jen břišní tyfus a žloutenku A. No a jak ten tyfus dopadl, jsem psala výše....


Myanmar
Do Asie s očkováním, ale včas

Jestli chcete být v klidu a mít jistotu, raději se naočkujte. Nedělejte to ale na poslední chvíli, protože nikdy nevíte, co s vámi to očkování udělá. Já jsem nakonec na vysněnou pětihvězdičkovou Brunej neodjela, a to jen kvůli jednomu očkování, měsíc před odletem. Nyní jsem zvládla bez očkování Myanmar, jezdila jsem s místňákama busem, seděla na korbách aut, používala záchody, ve kterých na mě ta žloutenka přímo volala  a... 

Nemám patent na rozum

Toto je můj aktuální názor, který třeba jednou změním. Každopádně jsem jen chtěla uklidnit ty, kteří z nějakého důvodu se nemohou nechat naočkovat a čeká je cesta do Asie. Opatrnost ANO, ale hysterie není na místě... Vadí mi i doktoři, kteří nemají na očkování jednotný názor. Vadí mi, nedostatečné statistiky v oblasti očkování a to, že nikdo nesleduje následky očkovacích látek. On svět není pouze černý a bílý a pravda je prostě někde uprostřed.

Buďte na sebe opatrní.


Komentáře

  1. Děkuji za super tipy. My se s přítelem chystáme jet příští listopad, ale nechceme podcenit žádné věci. A očkování je hodně důležité, bez něj bychom nikam jet nemohli. Teď vybíráme i cestovní zavazadlo s kterým jet. Nakonec se nejspíš rozhodneme pro velké krosny . Vím, že to řešíme asi hodně dopředu, ale nemám ráda hektické zařizování. Článek ještě jednou chválím.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat